Witaj w świecie Pythona


Cześć,
Każdy poradnik traktujący o programowaniu, w dowolnym języku, na dowolnej platformie, rozpoczyna się od napisania własnego prostego programu. I w każdym przypadku program ten ma za zadanie wyświetlić na ekranie jedno zdanie - "Hello World". Dwa proste słowa. Słowa, które informują świat, że oto my potrafimy porozumiewać się z maszyną. Na początku kontakt ten jest ograniczony. Z czasem nabierze kształtów i ulegnie rozbudowaniu. Tak jak niemowlę uczy się życia w świecie, tak początkujący programista uczy się rozumieć maszynę i zaczyna z nią współpracować. Uczy się kolejnych słów - kluczy, będących furtką do skomplikowanego świata zer i jedynek.

Ja również przechodziłem tę drogę wielokrotnie. Każdy z poznawanych przeze mnie języków rozpoczynał się od słów "Hello World" lub ich polskiego odpowiednika "Witaj Świecie". Następnie były operatory, zmienne, tablice, pętle, instrukcje warunkowe, funkcje, obiekty... Potem przychodził nowy język i nowe możliwości. Z nauką nowego języka programowania jest jak z nauką języków obcych. Jak zna się już jeden to poznanie kolejnego, w danej grupie językowej, nie jest już takie trudne. Ogólne założenia i schemat działania jest podobny. Różnice występują przeważnie w sposobie wyrażenia danego zagadnienia.
Skąd brać motywację? Polecam pomyśleć nad praktycznym zastosowaniem danej umiejętności. Łatwiej się czegoś uczy, jeżeli mamy cel, do którego dążymy. I tak, wyjazd do Hiszpanii zmotywuje nas do nauki hiszpańskiego w stopniu komunikatywnym, a zakup starego samochodu do poznania podstaw mechaniki (w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam wymienić świece). Dlatego ja wymyśliłem, że stworzę sobie prosty program do obliczeń statystycznych w Pythonie.

Dość już przynudzania. Czas na napisanie pierwszego programu. Niech tradycji stanie się zadość.

O instalacji Pythona pisałem w poście: Skąd pobrać i jak zainstalować Pythona.
Uruchamiamy program IDLE (Python 3.6 32-bit). Nazwa może się różnić w zależności do zainstalowanej wersji. Naszym oczom ukazuje się okno programu - powłoka systemowa Pythona.


W powłoce systemowej możemy pisać jednowierszowe komendy. My skorzystamy sobie z możliwości zapisania całego skryptu w pliku o rozszerzeniu .py. Klikamy w File i New File lub używamy kombinacji CRTL + N.


W pole edytora wpisujemy następującą komendę:

print ("Witaj Świecie - Hello World")

Plik zapisujemy pod nazwą np. #1.py w dowolnie wybranym przez nas katalogu. Aby uruchomić nasz pierwszy program wciskamy na pasku zadań Run i Run Module lub po prostu z klawiatury F5.
A oto wynik naszych działań:

Gratuluje oto wasz pierwszy program w Pythonie. Jak zapewne zauważyliście polecenie print służy do wypisywania na ekranie słów, zdań bądź liczb. To co chcemy wyświetlić powinno być zawarty w nawiasie okrągłym. Teksty (tzw stringi) dodatkowo umieszczamy w cudzysłowie. Kolejne wpisy poświęcę szerszemu omówieniu wcześniej zaprezentowanych programików.
Zachęcam do subskrybowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz